Terapia zajęciowa

Proponujemy bogatą ofertę zajęć terapeutycznych
prowadzonych w pracowniach.

W pracowni rękodzieła artystycznego nasi podopieczni mają możliwość zdobycia umiejętności  szycia ręcznego i maszynowego, szydełkowania, robienia na drutach, haftowania oraz tkania. Wykonywane są makatki, serwetki, obrazy, szkatułki, pocztówki, jak również okolicznościowe ozdoby czy elementy scenografii. Prace powstałe w pracowni są regularnie prezentowane na przeglądach sztuki nieprofesjonalnej.

W pracowni kulturalno-oświatowej  uczestnicy  biorą udział w zajęciach reedukacyjnych, przygotowują okolicznościowe przedstawienia teatralne, realizują swoje pasje muzyczne. Podczas  zajęć kulturalno-oświatowych prowadzimy  kącik czytelniczy oraz kącik geograficzny. Staramy się aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym naszego miasta, regularnie występujemy podczas festiwali jak również  bierzemy udział w przeglądach piosenki biesiadnej oraz przeglądach kolęd dla osób niepełnosprawnych na terenie naszego województwa.

W pracowni technicznej prowadzone są zajęcia z zakresu modelarstwa, sztukaterii, pamiątkarstwa, stolarstwa, a także  metaloplastyki oraz intarsji. Uczestnicy zajęć wykonują różnorodne przedmioty użytkowe i artystyczne. Podopieczni mają również  możliwość nabycia umiejętności wykonywania drobnych napraw domowych. Prace wykonywane w pracowni technicznej są prezentowane na regionalnych przeglądach sztuki nieprofesjonalnej oraz wystawach.

W pracowni kulinarnej podopieczni mają możliwość zapoznania się z obsługą sprzętu kuchennego, poznania zasad zdrowego żywienia oraz nabycia umiejętności przygotowywania prostych potraw.

W pracowni komputerowej podopieczni mają możliwość zdobycia umiejętności prawidłowej obsługi komputera, drukarki i skanera, słuchać muzyki online, nauczyć się obsługiwać podstawowe programy komputerowe (typu Paint, Word, Excel itd.), bezpiecznie korzystać z Internetu oraz rozwijać swoje hobby. 

Zajęcia prowadzone w pracowni plastycznej mają na celu rozwijanie wyobraźni podopiecznych, ich zdolności manualnych, poczucia estetyki oraz umożliwiają wyrażenie ukrytych emocji poprzez użycie  różnorodnych technik plastycznych, takich jak malowanie akwarelami, farbami olejnymi,  malowanie na szkle, rysunek węglem, modelowanie w glinie i masie solnej czy wykonywanie batików. Nasi podopieczni uczestniczą w regionalnych konkursach plastycznych oraz zbiorowych i indywidualnych wystawach.

W pracowni funkcji poznawczych i relaksacji prowadzone są zajęcia mające na celu utrzymanie dobrej kondycji intelektualnej poprzez ćwiczenia pamięci, koncentracji, uwagi. Proponowane są również sposoby relaksacji, takie jak aromaterapia oraz ściana wodna. 

W strefie relaksu podopieczni mogą skorzystać z nowoczesnego fotelu do masażu, napić się kawy w miłym towarzystwie oraz zagrać
w ulubione gry planszowe.

W pokoju wyciszeń podopieczni mogą odpocząć, zrelaksować się. Do dyspozycji domowników jest ściana wodna, sprzęt grający, wygodny narożnik oraz fotografie naszej podopiecznej.

W ośrodku prowadzone są również zajęcia gimnastyczno-sportowe, które odbywają się w dobrze wyposażonej sali gimnastycznej. W okresie letnim proponujemy zajęcia na świeżym powietrzu, jak również wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe.