” Tłusty Czwartek” w ŚDS, czyli folgujemy kulinarnym słabościom … 28.02.2019 r.

W tym jakże przyjemnym dniu kuchnię zaanektowała ekipa kucharzy amatorów – zwolenników łakoci, którzy pod przewodnictwem Pana Marcina i Pani Wiesi przygotowali kilka rodzajów pączków z przeznaczeniem na popołudniową konsumpcję  podczas  odczytu w sali muzycznej  na temat pochodzenia  tych smakołyków oraz historii obchodów ” Tłustego czwartku”.

S.W.

14.02.2019 r.” Walentynki „

      Do zwyczaju obchodzenia ” Walentynek” mamy dość rozsądny stosunek, jednak wychodzimy z założenia, iż jest to  zawsze jakaś okazja do okazania sobie sympatii, zjedzenia czegoś smakowitego czy zdobycia informacji na temat  Świętego Walentego oraz historii obchodów dnia zakochanych . Dzień rozpoczęliśmy od przedstawienia charakterystyk  klientów biura matrymonialnego ” Ostatnia szansa”, potem udaliśmy się do kuchni, gdzie wspólnymi siłami, pod czujnym okiem Pani Uli i Pani Wiesi przygotowaliśmy cztery  ogromne pizze, po czym wróciliśmy do sali na dalsze odczyty pozostawiając pizze w piekarniku… Pani Joanna rozdała podopiecznym walentynkowe upominki, zaś Pan Stanisław niezmordowanie odkrywał karty historii … Odwiedziła nas również  dawna stażystka Pani Marta ze słodkim ” Marcinkiem” . Przygotowane pizze okazały się przepyszne, zaś  słodycze i owoce stanowiły po ich zjedzeniu  doskonały deser uzupełniający ewentualnie pozostałe  miejsce w żołądku…. I tak to, na wykładach i biesiadach, upłynął nam Dzień Zakochanych…

                                                                                                                   S.W.

13.02.2019 r. Spacer po mieście – „przedwalentynkowe” ” zakupy…

            Zbliżające się ” Walentynki ” stały się impulsem do przygotowania słodkiego poczęstunku, który miał umilić nam ” Święto Zakochanych”. Dzień wcześniej wybraliśmy się więc  do miasta, by dokonać zakupów słodyczy oraz owoców. Niestety pogoda sprawiła nam poważny zawód- rozpadał się deszcz i pojawił się silny wiatr,ale żadne siły natury nie były w stanie powstrzymać nas przed wykonaniem zadania. Najsmaczniejsze  słodycze w najlepszych cenach znaleźć można w hajnowskim … sklepie rybnym, toteż tam udaliśmy się  w pierwszej kolejności. Owoce zdobyliśmy w pobliskiej ” Biedronce”. Szczęście nam dopisywało, gdyż po drodze  Piotr- w ramach treningu budżetowego – nabył wspaniałe dżinsy w doskonałej cenie…

                                                                                                                     S.W.

8.02.2019 r. Kolędujemy w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Hajnówce.

Pewnego piątkowego przedpołudnia w licznym składzie udaliśmy się do SOWS w Hajnówce w celu wspólnego śpiewania kolęd. W auli zebrała się cała młodzież szkolna, która dzielnie wspierała nas wokalnie podczas występu. Niezwykle miłe było  przyłączenie się do naszej grupy grającego na gitarze  Pana Jarosława Kisielewskiego, który odegrał dzielnie cały nasz repertuar…

 

 

 

24.01.2018 r.XIII Wojewódzki Przegląd Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych ” Dokąd Gwiazda prowadzi … ” Białystok 2019

          W tym roku również  wzięliśmy udział w sympatycznym spotkaniu muzycznym organizowanym przez Stowarzyszenie „Trampolina” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Białymstoku. Przegląd odbył się w gościnnych progach Seminarium Duchownego w Białymstoku. Zaprezentowaliśmy program złożony z trzech piosenek- pastorałek i kolęd – które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zebranej publiczności. Trzeba uczciwie przyznać, że tym razem występ udał nam się wyjątkowo…

                                                                         S.W.

 

Dzięki zrealizowanemu w ramach projektu ” Jak wieść gminna niesie: świat nieznany – świat poznany” występowi w Narewce nieoczekiwanie otrzymaliśmy  z Gminnego Ośrodka Kultury w tejże miejscowości  zaproszenie na  koncert kolęd. Było to bardzo miłe doświadczenie, poznaliśmy wiele nowych osób i z radością przyjęliśmy fakt zajęcia trzeciego miejsca oraz otrzymania  nagrody pieniężnej, która przeznaczyliśmy na wystawną ucztę owocową .

S.W.

 

 

 

 

 

11.01.2019 r. Kolędujemy w Zakładzie Pielęgnacyjno – Opiekuńczym w Hajnówce.

Grupa uczestników  naszego Domu odwiedziła ZPO w Hajnówce celem wspólnego kolędowania…Było sympatycznie, wzruszająco i refleksyjnie….

S.W.

 

30.12.2018 r. Koncert Kolęd w Hajnowskim Domu Kultury.

  Grupa wokalno – instrumentalna z naszego domu występująca pod nazwą „Powrót” wystąpiła na organizowanym przez Akcję Katolicką koncercie kolęd w Hajnowskim Domu Kultury.   Wykonaliśmy dwie piosenki kojarzące się ze Świętami Bożego Narodzenia –  ” Kulig” zespołu Skaldowie oraz ” Pod niebem pełnym cudów” zespołu  Raz, Dwa, Trzy, które spotkały się z gorącym przyjęciem zebranej publiczności.

                    S.Wereszczyński

 

28.12.2018 r. Spotkanie z lekarzem psychiatrą Krystyną Chodak.

 W dniu 28.12.2018 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Hajnówce odbyło się piąte z kolei  spotkanie z lekarzem psychiatrą  organizowane w ramach projektu ” Jak wieść gminna niesie: świat nieznany – świat poznany ” realizowanego w ramach Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityk i Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” – edycja 2018. Prelegentem była doktor Krystyna Chodak. Było to już ostatnie spotkanie z tego cyklu i ostatni etap  projektu realizowanego przez nasz Ośrodek w mijającym roku.

                                                                    S.Wereszczyński

18.12. 2018 r. Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Hajnówce.

We wtorek 18.12.2018 roku w naszym Domu odbyło się spotkanie wigilijne. Mieliśmy przyjemność gościć wicestarostę Powiatu Hajnowskiego Panią Joannę Kojło, kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce Pana Pawła Szymaniuka oraz czuwającego  nad stronę duchową spotkania ks.mitrata Jerzego Ackiewicza…

S. Wereszczyński

13.12.2018 r. Konferencja podsumowująca projekt ” Jak wieść gminna niesie: świat nieznany – świat poznany „.

W dniu 13.12.2018 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyła się konferencja podsumowująca realizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce projekt ” Jak wieść gminna niesie: świat nieznany – świat poznany”.

Projekt „ Jak wieść gminna niesie: świat nieznany – świat poznany” przeznaczony był dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin z terenu Powiatu Hajnowskiego znajdujących się  pod opieka Poradni Zdrowia Psychicznego w Hajnówce  oraz dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce. Projekt był realizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce w   ramach programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” – edycja 2018.  Wnioskodawcą projektu był Powiat Hajnowski, który również projekt dofinansował.

W konferencji wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób – przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, gminnych przedstawiciele gminnych ośrodków pomocy społecznej z terenu dziewięciu gmin Powiatu Hajnowskiego oraz miejskich instytucji współpracujących z naszym ośrodkiem, nasi podopieczni, rodzice, wolontariusze.

Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce Zenaida Bołtromiuk oraz koordynator projektu Stanisław przedstawili założenia, cele oraz  poszczególne etapy projektu realizowanego od maja do grudnia 2018 roku.

Konferencję uświetnił swoim wykładem znany lekarz psychiatra Tadeusz Borowski – Beszta.

Na zakończenie konferencji z krótkim koncertem wystąpił zespół „Powrót” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce, który w ramach projektu prezentował się w dziewięciu gminach naszego powiatu.

Po części artystycznej dyrektor Z. Bołtromiuk wręczyła uczestnikom konferencji okolicznościowe kalendarze zawierające zdjęcia wykonane przez przez uczestników przeprowadzonych w ramach projektu warsztatów fotograficznych i rzeźbiarskich.

S.Wereszczyński